Antku – dlaczego obrażasz Polskę i Polaków?

Komu mogło przyjść do głowy porównanie Polski do partii politycznej? Kto miałby odwagę do tego stopnia zdeprecjonować własną Ojczyznę? „Macie jedną partię polityczną, tą partią jest Polska, żadna inna” – stwierdził minister MON A. Macierewicz przemawiając do uczestników konferencji organizacji pro obronnych. Antku – tak po starej znajomości – co się z tobą (wami) dzieje? Jak mogło ci przyjść do głowy porównanie Polski do partii politycznej? Czy nie rozumiesz, że w ten sposób przekreślasz całą swoją działalności, która polegała na odpartyjnieniu naszego kraju? Polska to wspólny dom dla wszystkich jej obywateli. Polska to nie partia – mówiąc tak obrażasz Polaków. Obrażasz także siebie.

Często gdy historia nas zaskakuje, tak było w przypadku powstania „Solidarności”, politycy, filozofowie, politolodzy starają się nazwać nowe zjawisko. Pamiętam, że nazywałeś „Solidarność” – „Związkiem Zawodowym Polaków” i to było w jakiejś mierze słuszne, tak jak trafne było określenia księdza Tischnera, że „Solidarność” to była „praca nad pracą”, że celem Polskiej Rewolucji było uzdrowienie polskiej pracy. Ale porównania Polski do partii politycznej mógł dokonać tylko ten kto utożsamia jej interes z interesem PiS –u. Niżej upaść nie można. Upartyjnienie własnej Ojczyzny to powtarzanie drogi, która szli komuniści, to utrata poczucia rzeczywistości, to narodowa megalomania w najgorszym rodzaju.

Polska to nie partia polityczna. Polska to nie elektorat PiS. Polska to nie elektorat PO. Polska to nie KOD. Polska to są relacje i napięcia pomiędzy wszystkimi przez mnie wymienionymi podmiotami życia politycznego, społecznego i gospodarczego. Im więcej polemik, konfliktów i sporów miedzy nami (ale czy ty wierzysz, że „my” jeszcze istniejemy?) tym nasz kraj bogatszy duchowo. Im mniej – tym uboższy. Wasz patriotyzm – jak świadczą twoje słowa zacytujmy je jeszcze raz: „Macie jedną partię polityczną, tą partią jest Polska, żadna inna” – jest jego zaprzeczeniem. Czy każdy kto twierdzi, że porównanie jego Ojczyzny Polski do partii politycznej jest objawem antypatriotyzmu jest dla ciebie agentem Moskwy? Szczerze. Kompletnie wam odbiło. Mówisz rzeczy horrendalne. Otaczasz się ludźmi, którzy potrafią ci tylko l…d…… Zatraciłeś poczucie rzeczywistości. Polska to ja – Antonii Macierewicz. Byłoby to śmieszne, ale zaczyna być groźne.

Piotr Piętak