40 miliardów – Pariasi Europy

W dniu dzisiejszym główne wydanie francuskiego dziennika telewizji publicznej emitowanego o godzinie 20 .00, otwierała informacja o wydatkach zbrojeniowych Europy Środkowej – Polska, Litwa, Estonia, Rumunia -, które, to komentarz specjalisty, są zagrożone imperialnymi ambicjami Rosji. W francuskim dzienniku pojawia  minister A. Macierewicz, który stwierdza, że Polska musi się zbroić, aby bronić – uwaga- nie tylko Polski, ale także inne kraje regionu zagrożone przez agresywną politykę Moskwy.

Dziennikarze francuscy precyzyjnie wyliczają ile śmigłowców, rakiet, samolotów, łodzi podwodnych, zakupi w najbliższym czasie Polska. Same informacje finansowe, bo na koniec tego krótkiego reportażu, wybita mocnym głosem, cyfra 40 miliardów euro, które nasz kraj ma zamiar wydać na zbrojenia. Jest to moim zdaniem – znam trochę obyczaje francuskie – reportaż dla, z jednej strony, francuskich firm zbrojeniowych, z drugiej przygotowanie opinii publicznej, że Paryż może – pod pewnymi warunkami – sprzedać niezależność TK. Pod jakimi warunkami?

Każdy głupi wie. Francja zaczyna nas traktować jak bananowe republik z Ameryki Południowej. Wygramy przetarg na łodzie podwodne, to możecie likwidować demokracje liberalną w waszym kraju. Przecież Polacy i tak nie wiedzą co to demokracja. Z barbarzyńcami można ubić dobry interes. Taka była polityka Francji za prezydentury Mitteranda w Afryce. Degradacja naszego kraju w oczach krajów zachodnich jest faktycznie błyskawiczna. Stajemy się powoli pariasami Europy, którym można wcisnąć rakiety, karabiny.  Pogratulować.

Piotr Piętak