Mądrość Kościoła

W Orędziu Wielkanocnym Przewodniczący Episkopatu ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki powiedział m.in.:

„Na koniec, tegoroczna Wielkanoc jest również okazją do apelu o pojednanie narodowe. /…/ Kto jest z Chrystusa, ten zdąża do pojednania. Patrząc z perspektywy religijnej na to, co się dzisiaj dzieje w naszej Ojczyźnie, warto przypomnieć słowa: „Pojednanie staje się konieczne, gdyż przez grzech nastąpił rozłam, z którego wywodzą się wszystkie inne formy rozłamu wewnątrz człowieka i wokół niego. Pełne pojednanie jednak wymaga koniecznie uwolnienia od grzechu, który musi być całkowicie wykorzeniony. A zatem ścisła wewnętrzna więź głęboko łączy nawrócenie i pojednanie: niemożliwe jest rozdzielenie tych dwóch rzeczywistości czy też mówienie o jednej, a przemilczanie drugiej” (Reconciliatio et paenitentia, 4). Rozwiązanie kryzysu zależy tylko od Polaków, ale od Polaków, którzy służą prawdzie.”.

Ksiądz arcybiskup zakorzenia nasze konflikty nasze narodowe rozdarcie w wierze w Chrystusa. Dokładnie odwrotnie postępuje ksiądz arcybiskup Michalik, który – ku radości wszystkich skrajnie upolitycznionych katolików – w swym rezurekcyjnym kazaniu stwierdza, cytuję:

Nowa Targowica się pojawiła. Oskarżają Polskę. Mobilizują obce narody na forach międzynarodowych do nienawiści wobec Polaków, którzy mieli odwagę wybrać innych, a nie ich samych. Zdumiewające spojrzenie. To się już dawno nie powtarzało. Ale to nie jest chwałą tych ludzi, że zaufanie, którym zostali obdarzeni przez część narodu, wykorzystują przeciw ojczyźnie.”.

Jest to kazanie które zakorzenia naszą wiarę w polityce a nie w wierze w Chrystusa. Konkluzja z porównania dwóch kazań jest ewidentna: w Polsce funkcjonują praktycznie dwa Kościoły Katolickie, dlatego ksiądz arcybiskup S. Gądecki występuje dzisiaj o godz. 20.00 w TVP info. I podkreśla z siłą, że powinniśmy rozstrzygnąć nasze konflikty sami. Nie używa politycznego języka księdza arcybiskupa Michalika, ale mówi wiernym – Kościół Katolicki w Polsce, Episkopat jest jednością. Dziękuję księżę arcybiskupie.

Piotr Piętak